Vytěžte z problému to nejlepší

No to snad ne?!

„Jooo, je to špatný, ale všechno zlý je k něčemu dobrý!“ slyšíte. „Cooo?! NE! Jak zrovna tohle může být k něčemu dobrý?!“ slyšíte sebe reagovat, možná i křičíte. Vlastně nekřičíte vy, ale váš mozek… Ptáte se: „No jo, ale co s tím? Vždyť ono je to opravdu úplně v háji! Nevím, co s tím, a cítím se mizerně!“

Dostat se do nepříjemné situace či problému dokáže s každým zamávat. Takový problém zpravidla bývá spojený s nějakým negativním zážitkem, emocí. Nemává námi problém, ale ona emoce. Zpravidla nás to trápí ještě několik dalších dní, někoho i několik měsíců. Dle závažnosti problému.

 

    Co je to vlastně „problém“

    Problém není pro každého to stejné. Náš mozek neustále vyhodnocuje, jestli jsme v bezpečí, či ne. A problém vzniká ve chvíli, kdy naše vnímání reality je naším mozkem vyhodnoceno jako nebezpečné a je nutné se začít bránit. Proto také to, co je pro jednoho nepřekonatelný problém, může být pro druhého prkotina a vůbec se tím nezabývá.

    Jak jsem to měla já…

    Konflikty obecně nemám ráda a raději se jim vyhýbám. Proto byl pro mne vznik jakéhokoliv problému noční můrou. Protože problém bylo pro mě téměř cokoliv, co byť jen malinko zavánělo vznikem konfliktu a tím, že bych se za sebe měla postavit či vyjádřit svůj názor.

    Jak do toho vstupuje náš mozek

    V daný okamžik, kdy mozek vyhodnotí nebezpečí, vysílá signál z plazího mozku do našeho limbického systému a říká, jak se máme v daném okamžiku cítit, určuje nám naše emoce. Pozitivní i negativní emoce. Až do této chvíle jde o zcela automatickou (a chemickou) reakci našeho mozku a my nejsme schopni ji příliš ovlivnit. To, jak vnímáme problém, je však již jinou záležitostí a zde je prostor pro naši vědomou korekci, která začíná u zpracování emoce jako takové.

    Více o tom, jak funguje náš mozek, můžete najít ve studii modelu tzv. trojjediného mozku amerického neurovědce Paula MacLeana z roku 1960.

    Tři kroky, které z vašeho problému udělají příležitost

    Přijměte do své výbavy tyto tři kroky, které při pravidelném uplatňování přinesou znatelný posun ve vnímání problému jako příležitosti. Pravděpodobně vám půjde nejlépe dodržovat je v tomto pořadí, protože tak i váš mozek funguje…

     

    1. Negativní emoci prožijte, ale včas ji zastavte
    2. Přijměte problém jako fakt
    3. Položte a zodpovězte si tyto otázky

    Negativní emoci prožijte, ale včas ji zastavte

    Prvním zásadním krokem je pracovat s emocí. Ta je totiž tím, co vám blokuje další cestu k vyřešení problému a nalezení příležitosti. Navíc si vlastně stále hýčkáte tu bolest, kterou vám negativní emoce přináší. Když sáhnete na rozpálenou plotnu či žehličku, taky ucuknete… Nenecháte si ruku pálit dál. Nedělejte to ani s negativními emocemi. Emoce je jen signálem.

    Velmi jednoduchým, ale účinným krokem je dech. Je-li to možné, sedněte si, nebo se někde opřete. V nejlepším případě zavřete oči a dýchejte. Zklidněte a prodlužte nádech i výdech. Vnímejte přitom pohyby svého těla, jak se vám zvedá a klesá hrudník. Nebo můžete vnímat i teplotu vzduchu na vstupu do nosních dírek versus teplotu vzduchu při výdechu. Postačí 5–8 dechů a soustředěná pozornost na ně. Vaše emoce se zklidní, protože jí nevěnujete pozornost.

    Dech je jen jedna z mnoha možností, jak emoci prožít a zároveň zklidnit. Tuto i jiné techniky se svými klienty používáme při individuálních sezení nebo na seminářích.

    Přijměte problém jako fakt

    Nyní, když již nejste v silné emoci, pracuje lépe i ta vaše část mozku, která je racionální. Vidí vlastně tak trochu chladněji a logičtěji. Dokáže se na problém podívat jen jako na souhru okolností, faktických událostí. Podívejte se na problém přesně takto. Vyhodnoťte si, co se skutečně stalo či děje bez přítomnosti silných emocí.

    Položte a zodpovězte si tyto otázky

    Tak a teď máte možnost si položit tři zásadní otázky, které vám pomohou najít i v problému příležitost. Položte si je a zodpovězte.

    – – – – – –

    Co konkrétně mi tento problém ukazuje?

    Co jsem o sobě potřeboval(a) zjistit?

    Jak můžu zkušenost z tohoto problému využít v jiné situaci a ve svém životě?

    Problém = příležitost k růstu

    Pokud se naučíte vnímat své problémy a nepříjemné situace z této perspektivy, pak je pro vás každý problém příležitostí k:

    • osobnímu růstu,
    • sebepoznání,
    • dosahování životních či pracovních cílů,
    • posilování vlastní mentální odolnosti.

    Jak vnímáte problém nyní? Rádi byste si vyzkoušeli i jiné techniky, jak pracovat s emocemi a problémy? Chcete zjistit, jak do celého procesu zvládání emocí a řešení problémů vstupují sabotéři a vaše moudřejší já – mudrc? Jsem tu pro vás.

    Vaše

    Ing. Lenka Šťastná

    Životní a kariérní kouč

    • Přes 15 let praxe v HR
    • Od roku 2018 kouč na volné noze
    • Maminka 3 chlapců

    Jsem průvodkyně na cestě k nalezení sebehodnoty, sebejistoty a vlastní cesty osobního rozvoje. Své klienty vedu ke změně myšlení, inspiruji je a navozuji v nich důvěru v sebe sama.

    Jsem tu pro vás

    Telefon

    +420 724 380 863

    E-mail

    konzultace@lenkastastna.cz

    Adresa

    Průmyslová 862, Kosmonosy

    Propojme se na sítích