Jak utnout myšlenkový automat
Káva…
Už jste si určitě někdy nakoupili v automatu na kávu. Myslím v takovém tom velkém, kde vhodíte minci, zmáčknete tlačítko dle své volby a do kelímku vám nateče něco předvídatelného – chutí, barvou, konzistencí či teplotou.
Akce – reakce
Stejně vlastně funguje ve velké části našeho života mozek a jemu odpovídající chování. Na situace, lidi, problémy reagujeme určitým způsobem. Více méně automaticky, více méně předvídatelně.
Často ne však tak, jak je nám příjemné a jak bychom chtěli. Nebo až posléze s odstupem času zjistíme, že náš postup pro nás nebyl výhrou. A proto často také chceme tyto situace změnit, jen ne vždy víme, jak na to. Tento stav přímo ovlivňuje naši životní spokojenost a pocit klidu.
O jakých situacích mluvím?
- Může se jednat o důležitý, ale velmi nepříjemný problém. Při setkání s ním a nutností jej řešit může každý reagovat odlišně. Někdo vždy raději těsně před řešením couvne. Někdo to prostě odloží. Jiný do problému jde, ale vygraduje jej do ještě nepříjemnější polohy pro sebe i druhé – např. křičí.
- Nebo ve chvíli, kdy jsme v situaci pod velkým tlakem. Jsou tací, kteří přestanou mluvit, obávají se vůbec říci svůj názor. Pak ti, co mluví bez jakéhokoliv smyslu, prostě jen, aby mluvili. Jiní zase začnou obviňovat situaci samotnou nebo druhé, že za to mohou…
Jsou to typické situace, kdy je naše reakce silně ovlivněna mozkem – resp. programy uloženými v něm.
Pro lepší pochopení se pokusím přiblížit, jak náš mozek funguje.
Mozek se skládá z několika částí, hemisfér, oblastí… kdy každá z nich má vliv na jiné projevy a zajišťuje jiné funkce – jak fyzické, tak psychické.
Jedna část mozku (fakticky jich je více) má funkci ochrany a bezpečí. Tato část mozku je s námi od pradávna a má za následek základní pudy a automatické reakce při nebezpečí. Také je původce negativních emocí jako strach, hněv, stres, stud… K naší „smůle“ se však neomezuje pouze na skutečně fyzicky či psychicky nebezpečné situace, ale prakticky na cokoliv, co by nás a náš mozek mohlo vykolejit ze zajetých kolejí… Tento mozek nemá rád vykročení mimo zónu komfortu, kde je mu vše známé a předvídatelné. Proto nám servíruje strachy, limity, omezení, která nás mají „chránit“.
Pod jeho vlivem pak reagujeme a chováme se právě jako ten automat na kafe. Někdo do nás vhodí minci a my spustíme dle předvoleného programu… A až posléze přemýšlíme, jestli to třeba nemohlo být jinak.
Druhá část mozku (opět je složena z více částí) je odpovědná za kreativitu, schopnost empatie, učení, ale třeba i pocit vděčnosti. Tato část mozku je však často „umlčena“ vlivem negativních emocí.
A co tedy s tím? Jde to nějak změnit?
Ano, jde. Nepříjemné situace či lidi ze svého života nevytěsníte. Nepříjemné emoce budete zažívat dále. Nicméně není vůbec nutné si je dlouhodobě ve svém životě udržovat. Lze je vzít jako svůj alarm, který nás vždy upozorní na to, že hrozí nebezpečí nebo se děje něco neznámého.
JAK se na možnost práce s automatickými reakcemi dívá pozitivní inteligence?
Pracuje především s pojmy jako sabotér (ten sídlí v části mozku, která má jako hlavní úkol ochránit) a mudrc (ten naopak sídlí v té kreativnější části našeho mozku)
Metodika sabotérů a pozitivní inteligence je založena právě na principu práce se zaběhnutými automaty našeho mozku, s prací s limitujícími myšlenkami a přesvědčeními.
Každý z nás v sobě nějaké sabotéry má. Jeden sabotér hodně soudí, jiný je přehnaně puntičkářský. Další nás pak neustále chrání tím, že ponouká k tomu vyhýbat se nepříjemným situacím. Některý velí našemu životu a neustále nás žene do úzkých skrze nadstandardní požadavky na dokonalost a neustálou aktivitu. A také tu máme sabotéra, který se nám snaží namluvit, že je přece v pořádku svoje pocity neustále potlačovat v zájmu spokojenosti druhých. Budou nás pak mít rádi.
Sabotéři jsou naše vnitřní hlasy, které se prolínají naším profesním i osobním životem. Vytvořili jsme si je převážně v ranném dětství jako obranu např. před příliš puntičkářským otcem nebo rodiči, co nám neprojevovali lásku tak, jak bychom sami potřebovali. A pokud víme, že je máme, je pro nás jednodušší s nimi pracovat.
Jakou tedy zvolit strategii?
Co můžete udělat pro to, abyste již nebyli tím automatem na kafe a dosáhli větší vnitřní spokojenosti a klidu v životě?
Jde o tři kroky, které pokud je budete správně uplatňovat a pravidelně opakovat, vám pomůžou ke změně. Váš mozek pochopí, že již o jeho „sabotérských“ aktivitách víte a vy budete schopni řešit situace více kreativně, tzv. mozkem mudrce.
Zachyťte a zastavte
Zachyťte, kdy k vám přichází sabotér. Obvykle je to ve chvíli, kdy se necítíte komfortně, prožíváte nepříjemné emoce. Označte svého sabotéra. Můžete k němu promluvit a říci: „Ahoj, ty už jsi zase tady? Snažíš se mi namluvit, že to nemám řešit, že se to vyřeší samo, že?“. Můžete mu dát i jméno, pokud se vám podobná myšlenka objevuje často.
Já mám svoji „chudinku“. Přichází vždy, když je toho na mě moc a nechce se mi to už řešit. Začnu obviňovat okolnosti či druhé, svádět na ně to, že něco nemůžu, nestíhám apod… Velmi rychle odchází, když ji oslovím.
Přepněte do kreativního mozku
Zapojte svého „mudrce“. Skvělé je třeba využít techniky empatie. Zkuste se v danou chvíli na situaci podívat z úhlu toho druhého. Opravdu si myslí to, co vám teď běží hlavou? Opravdu se na vás bude zlobit? Co když má také jen strach, jako vy? Jak na celou situaci pohlížíte teď? Co byste mohli udělat jinak?
Posilujte svého „mudrce“ i mimo tyto situace
„Mudrc“ nejlépe funguje ve chvíli, kdy přestaneme tzv. přemýšlet. Vhodná jsou proto např. různá drobná mindfullness cvičení, či kratičké meditace. Zaměřujte se několikrát denně na pár minut na vnímání jen svých fyzických pocitů – tlak, chuť, vůně, zvuky – a nechte ostatní myšlenky plynout. Posílíte svého „mudrce“ a bude pro vás snadnější jej zapínat.
Vězte, že…
Díky práci se sabotéry se váš život posune o míle kupředu. Dokazují to i výzkumy prováděné tvůrcem metodiky pozitivní inteligence. Ve svých pracích uvádí, že např. v oblasti well-beingu dojde ke zvýšení štěstí o 85 %, o 91 % se zlepší zvládání stresu, a o 83 % se zvýší vaše sebevědomí.
Máte-li chuť své sebe-sabotující aktivity omezit, najít vnitřní klid a harmonii i ve vypjatých situacích, pak vás srdečně zvu do mé živé i virtuální koučovny. Pokud vám vyhovuje spíše forma seminářů sledujte mé připravované živé či online akce.
Vaše
Ing. Lenka Šťastná
Životní a kariérní kouč
- Přes 15 let praxe v HR
- Od roku 2018 kouč na volné noze
- Maminka 3 chlapců
Jsem průvodkyně na cestě k nalezení sebehodnoty, sebejistoty a vlastní cesty osobního rozvoje. Své klienty vedu ke změně myšlení, inspiruji je a navozuji v nich důvěru v sebe sama.
Jaký druh spolupráce můžeme domluvit
Jsem tu pro vás
Telefon
Adresa
Průmyslová 862, Kosmonosy