Nejsem dokonalá

 ale jsem to já

Mohlo by se zdát, že je všední den jako každý jiný, ale pro mě není. Já mám dnes svoji premiéru se skutečným klientem. S člověkem, který mi dal důvěru a chce, abych jej koučovala, provázela cestou poznání. Je mi až zle od žaludku, klepou se mi kolena. Jako vždy, když dělám něco nového, nebo něco, v čem nemám tak dlouhou praxi, mám strach a obavy. Bude se mnou spokojený? Nebude to divné? Co když budu plácat nesmysly? Vždyť to ještě neumím tak dobře, jak bych chtěla, potřebovala bych si to jen ještě párkrát někde otestovat….

No, teď už to tak naštěstí nemám, i když pokaždé, když mám sezení s klientem, ať již novým, nebo známým, tak mám lehké šimrání, žaludek mám lehce sevřený. Už však ve mně převládá ten pocit těšení se, co nového spolu najdeme, kam se klient posune.

Stále nejsem dokonalá… ani náhodou

A nikdy nebudu. Už jsem však pochopila, že klient nechce dokonalost. Klient chce průvodce, se vším všudy. Chce hlavně autentičnost a upřímnost, a to i přesto, že to klienta může zabolet.

Mým úkolem totiž není jen říkat hezké věci a povídat si o těch příjemných, ale respektujícím způsobem otevřít i to nepříjemné, nebo bolestivé tak, aby klient měl možnost na tématu pracovat. Ne dokonalost, ale upřímnost je základem pro schopnost najít svoji cestu za spokojeným životem.

Dokonalost je něco, co je s námi již od útlého dětství. Kdo by neobdivoval tak krásnou a dokonalou bytost jako je novorozeně. Každý se rozplývá nad dokonalostí růstu toho malého tvorečka. Považujeme za skvělé, když ten náš syn, dcera roste a chová se dle pravidel, našich očekávání. A dítě plné lásky k nám s tímto souzní… Ale vždy jen do určitého věku.

Než začne poznávat samo sebe a prosazovat své potřeby, názory. Naprosto logický krok ve vývoji dítěte. A vlastně i každého dospělého jedince.

Zde začínají první rozpory mezi potřebou být dokonalý, odpovídat očekávání, a vlastními potřebami. Tento rozpor nás pak provází celým životem a u některých z nás může vyvolat až úzkost, neodůvodnitelné strachy, snižování své hodnoty, odmítání možností, které se nám nabízí. Co kdyby to náhodou mělo znamenat uhnout z cesty dokonalosti?

Opravdu náš mozek, naše srdce touží po dokonalosti? Nebo je to jinak?

Řeknu vám, jak to mám já. Vždy jsem chtěla být dokonalá a ta hodná holčička. Hlavně neuhnout z cesty, neodporovat a dělat vše správně. Až jsem se za to neměla ráda. Proč zase nejsem dokonalá? Proč jsem to neudělala tak a tak? Vždyť jsem měla říct úplně něco jiného? Dost mě to ubíjelo a vyšťavovalo, byla jsem jak vycucnutý pomeranč nebo možná zmatená včela, která neví, na který kvítek si má sednout.

Tento postoj mě pronásledoval celé dětství, pubertu i velkou část dospělosti. Myslím, že i díky přirozenému vývoji, kdy se z ženy stane matka, jsem začala přehodnocovat své postoje a přijímat sebe i svou nedokonalost jako přednost.

být nedokonalý má své velké výhody

Předně jste jedineční, nejste rozhodně stejní jako kdokoliv jiný ve vašem okolí. Jste uvolnění, nemusíte si na něco hrát, a proto vás také netrápí různé neduhy a už vůbec ne žaludeční vředy, či bolesti břicha. Umíte říct ne a nebojíte se, že vás za to odsoudí. Očišťujete sami sebe od negativních vlivů a díky své nedokonalosti a upřímnosti k sobě přitahujete právě ty lidi a situace, které potřebujete pro svůj život a růst.

Já nejsem vůbec dokonalá. Jsem normální máma třech dětí, žiji a vychovávám je tak nejlépe, jak zrovna teď umím.

Sebevzdělávám se, koučuji sebe i klienty. Ve volných chvílích šiji, pletu, vyrábím si vlastní kosmetiku nebo taky nedělám vůbec nic… A to je to krásné.

Dovolím si dělat to, co chci a co mě baví

Namítnete, že je přece nutné dělat i to co nechci. A ano, máte pravdu. Dělám i to co nechci, ale vím, že to má nějaký důvod a můžu si i zvolit čas, kdy dělám jen to, co chci, co mě baví a co možná není obrazem dokonalé matky a ženy.

Jak vnímáte dokonalost vy? Žijete i vy v pasti dokonalosti?

Vaše

Ing. Lenka Šťastná

Životní a kariérní kouč

  • Přes 15 let praxe v HR
  • Od roku 2018 kouč na volné noze
  • Maminka 3 chlapců

Jsem průvodkyně na cestě k nalezení sebehodnoty, sebejistoty a vlastní cesty osobního rozvoje. Své klienty vedu ke změně myšlení, inspiruji je a navozuji v nich důvěru v sebe sama.

Jsem tu pro vás

Telefon

+420 724 380 863

E-mail

konzultace@lenkastastna.cz

Adresa

Průmyslová 862, Kosmonosy

Propojme se na sítích